+420 318 822 403
zs@propojeni.cz
O nás
O nás

Prezentace školy

O nás
TV Propojka
TV Propojka
TV Propojka
TGM v Sedlčanech
TGM v Sedlčanech

TGM v Sedlčanech

TGM v Sedlčanech
Střípky
Střípky

Střípky

Střípky
Vypečený projekt
Vypečený projekt

Vypečený projekt

Vypečený projekt
Lip Dub
Lip Dub

Lip Dub

Lip Dub


ZÁPIS DO 1. TŘÍD


TÝDENNÍ PLÁNY


ŽÁKOVSKÁ KNÍŽKA


JÍDELNÍČEK


@PROPOJENI.CZ


Projekty školy »

Vypečený projekt


 

Je pátek 2. října 2020. Zatím je na poli u pana Turnovce mezi vesničkou Březí a Vratkovem klid. Pole je připravené na orbu. Začíná totiž praktická část Vypečeného projektu s podtitulem Cesta chleba na náš stůl. Žáci a učitelé sedlčanské školy Propojení si v něm vyzkouší, co se dříve všechno muselo udělat, aby si zakrojili do bochníku chleba.
Cinkly postroje, to ze statku vyvádí na „školní“ pole hospodář Turnovec hlavní hrdiny dnešního dne – koně táhnoucí dřevěný pluh s železnou radlicí. Za chvíli se ozývá hlahol. Přijely děti. Nejraději by si hned hladily koně, ale teď ještě ne, nejdřív práce.
Koně zabírají a všichni se diví, jak rychle jdou po poli. Je vidět, že je Turnovec zkušený oráč, radlice obrací zem v rovné přímce. Na druhé straně pole se na souvrati spřežení otáčí. Vzniká další brázda. Jenže najednou to s pluhem trhne, koně zůstanou stát. Co se stalo? Praskla dubová rozpora, která je za dřevěnou váhou připevněna řetězy k pluhu! Ještěže se nezlomila radlice! Co bude dál? Pojedeme domů? Hospodář si ale ví rady. Za chvíli je tady zpět se železnou rozporou, ta vydrží! Zapojuje ji do postroje a brázdu už klidně doorá. Pak se pluhu chopí ředitel školy, po něm páni učitelé Šibrava, Faktor i pan školník Písařík. A pak se už střídají kluci z devátých tříd, malé děti jim tleskají. Třídy jsou rozděleny do sektorů, roušky na ústech už nemáme, to platilo jen pro autobusy. Za chvíli je pole doorané, co bude dál?
Nejdříve první přestávka na svačinu a na hlazení koní. Paní učitelka Gyömberová zapaluje oheň, pan školník pomůže a nad polem se nese voňavý dým z praskajících borovicových větví. Někteří žáci si opékají buřty, jiní si na vedlejším poli sbírají brambory do popela, další opékají jablka nebo chléb.
Potom pan učitel Šibrava sezve megafonem všechny třídy k horní souvrati, kam se opírá podzimní slunce. U školní vlajky jsou připraveny starší dívky a za chvíli pod vedením paní učitelky Venduly Maškové zazní školní hymna. Dnes se ještě může zpívat. Pak se ke zpěvačkám přidávají třídy paní učitelky Ivy Novotné a Gábiny Gyömberové. Slyšíme parádní kánon české lidové písně Jede sedlák do mlejna. Brumendem se zapojili i nejstarší kluci z devítek. To bylo příjemné zpestření dnešního orání!
Co přijde na řadu nyní? Pluh vystřídaly brány. První vláčení, tedy rozbíjení větších hrud do řádkovaného sametu, aby zrna obilí padala do měkkého, ukazuje sám hospodář. Ale pak ochotně půjčuje otěže paním učitelkám a i dětem. Pole je za chvíli jemně řádkované jak manšestr na sjezdovce. Pak paní Turnovcová přináší rozsívku a čtyři plachetky, jejich dcera Maruška s kluky z devítky pytel s obilím. V něm jsou zrna ozimé pšenice. Hospodářka ukazuje pěti kolegyním, jak se seje, jaké rozestupy mají mít. A pak už jdou po poli a rozhazují zrna příští úrody. Po nich se plachetek chopí děti. Pak se pole ještě zavláčí, aby se zrna dostala pod zem.
Na závěr jsou ještě jednou svoláni všichni žáci k vlajce a pan třídní Pavel Sirotek předává Julii Křivské dárek za povedené logo Vypečeného projektu, které vytvořila.
Poslední pohled na naše hladké pole, poslední pohlazení koní, rozloučení s hospodářem. Za čtyři dny se přijedeme podívat, obilné klíčky se prý už budou klubat ke světlu.
Část projektového dne zdokumentovala paní redaktorka z Radiožurnálu Českého rozhlasu.
V úterý si poslechneme reportáž.
Děkujeme rodině Turnovcových za pronajmutí pole, zapůjčení koní i nářadí, za instruktáž a za jejich čas.

Jaroslav Nádvorník

 

Fotky zde

29.9.
Plavání 2. ročník
28.9.
Státní svátek
27.9.
Ředitelský den
22.9.
Plavání 2. ročník
22.9.
Jazykový kurz GOA pro 9.roč.
21.9.
Srdíčkový den 9.A
15.9.
Plavání 2. ročník
14.9.
6.A rodičovská kavárna
13.9.
ŠK Klub logiky a deskových her
1.-3.9.
Adaptační kurz 6. tříd
1.9.
Slavnostní zahájeníNaši partneři